6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

Nowy sezon Koła Turystyki Nizinnej przy Ząbkowickim UTW rozpoczęliśmy od zapoznania się z kilkoma bardziej lub mniej znanymi atrakcjami Ziemi Kłodzkiej. Słoneczna pogoda oraz świetne prowadzenie grupy przez naszą przewodniczkę Beatę Klitę sprawiły, że dzień był pełen różnorodnych, ciekawych atrakcji turystycznych jak i muzycznych.
Rozpoczęliśmy od stolicy regionu, Kłodzka, gdzie zapoznaliśmy się z jego najważniejszymi zabytkami takimi jak Most Gotycki na Młynówce, Rynek z Ratuszem i pięknie utrzymanymi kamieniczkami, łącznie z jedną z najstarszych kamienic zwaną Kamienicą Pod Wilkiem, której powstanie datuje się na koniec XVII wieku i z którą związana była przepowiednia dotycząca ogromnej powodzi z 1997 roku.
Przeszliśmy również Podziemną Trasą Turystyczną ciągnącą się pod miastem na odległość 600 m, gdzie w odbudowanych piwnicach, znajdowały się ekspozycje związane z historią miasta i z życiem codziennym jego mieszkańców. Zwiedzanie Kłodzka zakończyliśmy odwiedzeniem późnogotyckiej Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, rzymskokatolickiego kościoła farny, położonego na Starym Mieście, który sprawił ogromne wrażenie.
Następny etap wycieczki to Duszniki Zdrój, tam zwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa, które oprócz działalności muzealniczej produkuje w niewielkich ilościach papier czerpany według dawnej technologii na oryginalnych zabytkowych maszynach. Młyn-papiernia wpisany jest do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Oprowadzała nas omawiając interesującą historię powstawania papieru sympatyczna Pani Przewodnik z muzeum. Mieliśmy okazję zobaczyć również linię produkcyjną do produkcji papieru czerpanego oraz mogliśmy zaopatrzyć się w różnego rodzaju papiery artystyczne zdobione kwiatami i ziołami w zakładowym sklepiku.
Jedną z niespodzianek tego dnia było wysłuchanie w kościele Polskokatolickim prawie godzinnego koncertu wykonanego przez księdza dziekana Bogdana Skowrońskiego proboszcza Parafii Matki Bożej Różańcowej.
Również interesująca była wizyta w niedawno otworzonym prywatnym muzeum „Skarbiec", którego eksponaty są związane z historią Dusznik Zdroju. Pomysłodawcą i założycielem muzeum jest wielki pasjonat historii miasta Dariusz Giemza, który przez kilkanaście lat zbierał pamiątki związane z tym uzdrowiskiem. Zwiedzanie Dusznik zakończyliśmy w Parku Zdrojowym gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Dworek Chopina, Pijalnię lub usiąść przy kawie czy herbacie w uzdrowiskowej kawiarni lub na ławce zachwycając się piękną wiosenną przyrodą.
Dziękując organizatorom i uczestnikom pierwszej w tym roku wycieczki nizinnej zapraszamy wszystkich chętnych na następną już 25 kwietnia. GP/RB ziemia klodzka 10ziemia klodzka 9ziemia klodzka 7ziemia klodzka 8ziemia klodzka 1ziemia klodzka 3ziemia klodzka 11ziemia klodzka 12ziemia klodzka 14ziemia klodzka 13ziemia klodzka 15

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

2055857
Dziś Gości
Razem
149
2055857
IP: 3.236.143.154
Dziś 2024-06-18

Współpracujemybannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

 

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe