6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

Już 6 rok prowadzi swoją działalność Klub Miłośników Gór - Ząbkowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwsze trzy lata, trzy miesiące i trochę więcej niż trzy dni działalności,czyli od 21 marca 2015 roku /wtedy to powstał nasz Klub/ zajęło nam zdobywanie Korony Ziemi Kłodzkiej i Korony Sudetów. W ciągu tych kilku lat wspólnych wędrówek, zaliczyliśmy również 17 szczytów należących do Tysięczników Ziemi Kłodzkiej. Dzięki tym wyprawom poznaliśmy piękno Ziemi Kłodzkiej i Sudetów, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej.

 

Tu należy złożyć podziękowanie naszej Prezes Grażynie Kwiecińskiej i kierowniczce naszych wycieczek Zosi Susz.

Na zdobycie obu Koron złożyło się 19 wypraw jednodniowych i 3 trzydniowe. W tym czasie w wycieczkach wzięło udział 814 osób czyli przeciętnie 37 osób na każdej wycieczce. Nasz Klub ma charakter otwarty więc i skala wieku uczestników jest zróżnicowana: 10% to uczestnicy w wieku do 50 roku, w przedziale 50-70 lat aż 80% a pozostałe 10% to uczestnicy powyżej 70 roku życia. Możemy wiec śmiało powiedzieć, że nasi seniorzy, mimo bólu to tu to tam w większości są w całkiem niezłej kondycji.

Po tym małym sukcesie zostaliśmy docenieni przez naszego patrona Burmistrza Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie Marcina Orzeszka i od tej pory mamy własne koszulki klubowe. Odwdzięczamy się miastu - promując jego uroki i zalety w każdej miejscowości, którą odwiedzamy.

Rok 2020 określiliśmy hasłem „pałace i wieże widokowe polsko-czeskiego pogranicza”. Rozpoczęliśmy go styczniową, 46- wyprawą na nową wieżę widokową na Jagodnej w Górach Bystrzyckich oraz zwiedzaniem pałacu w Gorzanowie.

Jednak naszym głównym celem jest zdobycie Korony Gór Polski, w skład której wchodzi 28 szczytów. Mamy już zaliczone 17 z nich w tym: Tarnicę w Bieszczadach i Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. W bieżącym roku planujemy zdobycie kolejnych czterech szczytów, w tym najwyższego, a są to – Rysy- 2503 m n.p.m. w Tatrach i najniższego, a jest to - Łysica – 612 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich.

W następnym roku planujemy zaliczyć brakujące szczyty i jako pierwsi spośród Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce zdobyć Koronę Gór Polski.

Nie mam żadnych wątpliwości, że uda nam się osiągnąć ten cel, gdyż naszym seniorom nie straszna jest żadna pogoda, czy słońce czy deszcz a nawet śnieżyca, pniemy się pod górę z uśmiechem na ustach. Dołącz do nas - zapraszamy do wspólnego wędrowania. Do zobaczenia na szlaku.

Włodzimierz Jankiewicz

Przewodnik sudecki

Koło PTTK Ząbkowice Śl.

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1120657
Dziś Gości
Razem
108
1120657
IP: 34.204.191.145
Dziś 2020-07-14

Współpracujemy

bannerek-organisciak

bannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo

bannerek-zok

 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

osir

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe