6 forum

Patronat naukowy

Uniwersytet Przyrodniczy
we Wrocławiu

uniw przyrod

Jesteśmy członkiem

Resized 20200214 105805Walentynkowo - 14 lutego wyruszyliśmy na pierwszą w tym roku wycieczkę zorganizowaną przez Klub Turystyki Nizinnej. Wspaniała przygoda; Małujowice, Strzelin i Brzeg w rolach głównych i cała nasza super grupa. Na początek „walentynkowe babeczki” z serduszkiem dla każdego uczestnika upieczone, a jakże przez naszą Krysię- okazuje się, że talenty w niej drzemią rozmaite. Dzierga, haftuje, babeczki piecze i wycieczki organizuje. Zwiedzanie zaczynamy od Strzelina i najbrzydszego rynku w kraju. Miasto leży nad Oławą, na granicy Wzgórz Strzelińskich. Strzelin jest jednym ze skupisk czeskiej mniejszości narodowej w Polsce.

Następnie odwiedzamy Małujowice, gdzie podziwiamy piękne polichromie w kościele św. Jakuba. Kościół zbudowany w 1250 r Historię związana z terenem przybliżył nam wspaniały przewodnik, opowiadał o najsłynniejszej bitwie wojen śląskich, która rozegrała się pod Małujowicami w w 1741 roku. Kolejny punk naszej wycieczki to Brzeg i jego perła - Zamek Piastów Śląskich – rezydencja powstała XIII w., obecnie znajduje się tu Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zachwycił nas, bo piękny jak Wawel w Krakowie, tylko trochę mniejszy.

 Pierwsze informacje o istnieniu zamku pochodzą z 1235 r. Wówczas miał tu swoją siedzibę namiestnik książęcy. Zamek stanowił także miejsce postojowe w czasie podróży dla książąt wrocławskich. Około 1300 roku wzniesiona została kwadratowa, ceglana wieża, nazwana później Wieżą Lwów, gdyż na jej zwieńczeniu znajdowały się kamienne lwy. Dolna część wieży zachowała się do dziś, jako najstarsza część zamku. W 1675 r. na zamku zmarł ostatni potomek z linii Piastów Śląskich, Jerzy Wilhelm i rezydencja zaczęła podupadać. Opuszczony zamek uległ niewielkim zniszczeniom w czasie ostrzału miasta przez króla pruskiego, Fryderyka II w 1741 r. Następnie zamek pełnił funkcję karczmy, koszar, magazynu a teraz muzeum. Po dużej dawce historii czas na kawę i krótka przerwę, potem jeszcze kilka kościołów, bazylika i zakupy. Już całkiem na koniec wyprawy kupujemy pyszną chałwę produkowaną w Brzegu. Kolejna udana wycieczka, dobra pogoda, doskonałe towarzystwo i kilka ciekawostek o naszym terenie. Dziękujemy i czekamy na kolejne propozycje. Graża P. Fotorelacja Graża P.

Logowanie

Wyszukiwarka

Gościmy

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Odwiedziny

1120624
Dziś Gości
Razem
75
1120624
IP: 34.204.191.145
Dziś 2020-07-14

Współpracujemy

bannerek-organisciak

bannerek-biblioteka

bannerek-urzad

bannerek-starostwo

bannerek-zok

 

izba pamiatek regionalnych

 

zsz

 

osir

 

logo em

 

wiadomosci powiatowe